+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi; ortodonti ve plastik cerrahinin multidisipliner çalışması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Erişkin dönemde varolan şiddetli iskeletsel bozuklukların tedavisi ancak ortognatik cerrahi ile mümkündür. Erişkinlerde, iskelet yapıdaki suturların (kemik birleşimlerinin) kalsifikasyonu ve birleşmesi tamamlanmış, gelişim devam etse de büyüme potansiyeli tamamen kullanılmıştır. Bu nedenle erişkinlerde, çocuklarda uygulanan iskeletsel tedaviler erişkinler için bir çözüm değildir.

Ortognatik cerrahi gerekliliği, toplum içerisinde farkedilemeyecek düzeylerde olabilmektedir. Bu durumda genellikle dişlerde varolan problemler daha dikkat çekicidir. Bu durumun tespit edilebilmesi ancak dikkatli bir ortodontik muayene ile mümkündür.

Klinik muayenede gerekli durum tespiti yapıldığında;

1-Hafif düzeyde iskeletsel bozukluk ve hafif düzeyde dişsel bozukluk mevcut ise; iskeletsel durum dişlerin düzeltilmesi ile kamufle edilebilmektedir.

2-Orta düzeyde iskeletsel bozukluk ve dişsel bozukluk mevcut ise; kamuflaj sınırlarını aşan bir durum söz konusu olduğundan, ortognatik cerrahi önerilmektedir. Dişlerin çeneler üzerinde hareket edebileceği limitli bir alan mevcuttur. Bu alanın dışında çıkıldığında, dişlerin aldığı çiğneme kuvvetleri uzun dönemde diş ve çevre dokularının sağlığını ciddi risk altına sokmaktadır. Bu nedenle ortognatik cerrahi önerilmektedir.

3-Şiddetli iskeletsel bozukluk ve dişsel bozukluk mevcut ise; ortognatik cerrahi tek seçenek olacaktır.

Ortognatik cerrahi tedavileri, kişiye hem yüz ve gülme estetiğinde hem de çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında ciddi olumlu fayda sağlamaktadır.

Hem üst hem de alt çeneye uygulanan bir ortognatik cerrahi videosu:

21 Kasım 2015
1.510 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN