+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti, dişler ve çenelerdeki düzensizliklerin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği bilim dalıdır.

Ortodontik bozukluklar yüz ve gülme estetiğinde önemli eksiklikler yaratmaktadır. Ancak daha önemlisi, ortodontik düzensizliklerin varlığı, dişlerin etkin temizlenebilmesini mümkün kılmadığından kısa sürede çürüklerin ilerlemesi ve diş taşı oluşumu ile dişeti hastalıklarının hızla gelişmesine sebep olmaktadır. Ortodontik bozuklukların çiğneme fonksiyonunda yarattığı eksiklikler ise “Sindirim ağızda başlar” sözünün gerçekleştirilmesine engel olmaktadır, buna bağlı olarak hazımsızlık ve mide problemleri de gelişebilmektedir. Ortodontik bozukluklar birçok zaman çene ekleminde değişiklikler yaratarak temporomandibuler eklem bozukluklarına ve buna bağlı olarak fonksiyonlar sırasında kulak önünden gelen seslere, baş ve boyun ağrılarına da sebep olabilmektedir.

Ortodontik tedavi, dişlerin ve çenelerin düzeltilmesi ile olabilecek en doğal ve fonksiyonel estetiğin sağlanabilmesine ve dişlerin rahatlıkla temizlenebilmesi ile uzun süre sağlıkla ağızda kalabilmelerine olanak tanır. En bilinen uygulamalar çapraşık dişlerin teller ile düzeltilmesi iken, ortodontik tedaviler ile çenelerdeki bozukluklar da düzeltilebilmektedir. Diş eksikliklerinin tedavisinde protetik uygulamalar ile düzeltilebilmesi için yardımcı kısa süreli tedaviler ile daha estetik sonuçlar elde edilebilmektedir. Eksik olduğu düşünülen ancak ağız içine sürememiş, çene içerisinde gömülü olarak bulunan dişler, ortodontik tedavi ile ağız içerisinde hazırlanan boşluğa sürdürülerek kullanılabilir hale getirilebilir.

Ortodontist veya Ortodonti Uzmanı, tüm ortodontik tedavi hizmetlerini verebilen, bir Diş Hekimliği Fakültesi’nin Ortodonti Anabilim Dalı’nda 4-6 yıl süresince ihtisas yapmış bir diş hekimidir.

 

27 Şubat 2015
2.119 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN