+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

Lingual Teknik Tarihçesi

Lingual Teknik Tarihçesi

Lingual teknik ile ilgili ilk çalışmalar 1973 yılında Dr. Kurz tarafından başlatılmış, Japonya’da Dr. Fujita ve Paige, Amerika’da yine Dr. Kurz, Dr. Smith, Dr. Gorman teknik üzerinde çalışmalar devam ederek teknik geliştirilmiştir.

İlk uygulamalarda, normal braketler dişlerin iç yüzeyine yerleştirilerek uygulamalar yapılmıştır. Eksiklerin farkedilmesi ile 1979 yılında ilk lingual braketler geliştirilmiştir. Gelişim sürecinde 1. jenerasyondan-7. jenerasyona kadar prefabrik braketler üretilmiştir. Ancak gelinen son nokta, braketlerin kişiye özel tasarlanması olmuştur.

Dişlerin dudaklara bakan dış yüzeyleri çoğu bireyde birbirine benzer ve düzgündür. Ancak dile bakan iç yüzeyler, kişiden kişiye çok değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, ilk olarak 3M firmasına ait Incognito® sistem ve daha sonra American Orthodontics firmasına ait Harmony® sistem geliştirilmiştir. Bu sistemler sizlerin dişlerine uygun olarak lingual braket üretmekte ve tedavinin daha kontrollu ve doğru ilerlemesini sağlamaktadır.

Kliniğimizde, durumlara göre tercih edilen tüm bu sistemler rutin olarak kullanılmaktadır.

24 Ekim 2015
1.655 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN