+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

Koruyucu Tedaviler

Koruyucu Tedaviler

Çocuklarda süt dişlerinin görevi; çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesinin yanı sıra sürecek olan daimi dişlerin yerini korumaktır. Erken dönem muayene süt dişlerinin sağlığının kontrol edilmesini de sağlayacaktır.

Koruyucu tedaviler çürük veya farklı harabiyetler içeren süt dişlerinin tedavisini içermektedir. Bu tedavilerin gerekliliğini ortadan kaldırmak için en önemli unsur iyi ağız hijyenidir. Bebeklerde bir tülbent yardımıyla anne tarafından damaklar temizlenmeli, ilk dişler çıkmaya başladığında (1-2 yaşlarında) ise diş fırçası yardımıyla anne tarafından dişler fırçalanmaya başlanmalıdır.

Ağız hijyeninin sağlanamadığı çocuklarda, süt dişlerinin çürümeye başlaması madde kayıplarına bağlı olarak daimi dişlenme döneminde çapraşıklık oluşmasına neden olacaktır. Zamanından önce kaybedilmiş (çekilmiş) süt dişleri de daha şiddetli çapraşıklar oluşmasına neden olacaktır. İleri dönemlerde ortaya çıkacak olan bu problemlerin engellenebilmesi için çocuklarda koruyucu flor uygulamaları, çürük dişlerin tedavisi ve erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerine yapılacak olan yer tutucu uygulamaları çocuklarda koruyucu tedavileri oluşturmaktadır.

Videoda süt dişlenmeden daimi dişlenmeye geçişte “lingual ark” uygulamasının faydası görülmektedir.

21 Kasım 2015
1.688 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN