+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

İskeletsel Problemler ve Tedavisi

İskeletsel Problemler ve Tedavisi

İskeletsel problemler; üst çene darlığı, alt çene geriliği, hem üst çene hem alt çene geriliği, üst çene geriliği veya alt çene geriliği problemlerini içermektedir.

Ağız solunumu, parmak emme gibi alışkanlıklara veya tamamen genetik faktörlere bağlı olarak üst çenede darlık ve alt çenenin ileri doğru büyümesinde yetersizlik meydana gelebilmektedir. Erken dönemde bu problemin tedavisi ağız içinde kullanılabilecek hareketli apareylerin günde 16-18 saat boyunca 6ay-1yıl arasında kullanımı ile düzeltilebilmektedir. Kullanılan bu aparey yardımıyla üst çene genişleyecek ve alt çenenin ileri yönde büyümesi arttırılacaktır.

İskeletsel Cl II bozukluk (Alt çene geriliği)

çene

İskeletsel Cl II problemin tedavisinde en sık kullanılan hareketli aparey: Twin-block

r r2

Sıklıkla karşılaşılan bir diğer iskeletsel problem ise üst çenenin ileri doğru yetersiz büyümesi ve/veya alt çenenin ileride konumlanmasıdır. Bu problem çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Erken dönemde tespit edilen bu problemin tedavisi için üst çenenin genişletilmesi ile birlikte kullanılan yüz maskesi ile üst çenenin ileri yön büyümesi stimüle edilebilmektedir. Ancak çok şiddetli olduğu belirlenen vakalarda tedavi erişkin dönemde cerrahi seçeneğe bırakılmaktadır.

İskeletsel Cl III bozukluk (Üst çene geriliği veya alt çene ileriliği)

çene2

İskeletsel Cl III bozukluğun büyüme gelişim döneminde tedavisi: Yüz Maskesi

 

21 Kasım 2015
9.163 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN