+90 212 234 80 20 +90 543 234 80 20

Sosyal Medyada Biz}

Dişsel Problemler ve Tedavisi

Dişsel Problemler ve Tedavisi

 

 

 

 

 

 

Dişsel problemler; “Çarpık, yamuk, üstüste” gibi tabirlerle ifade edilen çapraşık dişleri ifade etmektedir. Bu problemler karışık dişlenme döneminde çenelerin gelişimini olumsuz etkileyecek şekilde görülebilir.

                                                                    Ön dişlerdeki çapraz kapanışa bir örnek:

ant crossbite

Basit dişsel problemler 8-10 yaşları arasında kullanılacak olan hareketli apareyler yardımıyla düzeltilmektedir. Böylelikle hem dişler fonksiyon sırasında zarar görmez hem de çenelerin doğru büyümesi için bir engel teşkil etmeyecektir.

                                                                             Hareketli apareylere bir örnek:

shutterstock_213590440

Tüm daimi dişler ağıza sürdükten sonra ise dişsel problemler sabit ortodontik tedavi  yani “teller” ile “dümdüz, inci gibi” dizilebilmektedir. Ağız hijyenine oldukça büyük katkı sağlayacak olan bu tedavi, aynı zamanda estetik bir gülüş de kazandıracaktır. Yaklaşık 6 ay-1,5 yıl boyunca devam eden bu tedavilerde birçok farklı tedavi yöntemi, bazen dişler çekilerek bazen çekilmeden, farklı aygıtlardan yardım alınarak kullanılabilmektedir. Ancak bu yardımcı araçların yanında her zaman ağızda braketler (teller) olacaktır. Çocukluk döneminde metal braketlerin kullanımı önerilmektedir.

 

21 Kasım 2015
2.467 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN